pozorovatelna

28.11.2007 2:21 - na větrné hůrce

že na islandu fouká není až taková novinka. přesto člověka překvapí, co všechno se vejde pod ono "fouká". včerejší provedení mě donutilo posunout stůl od stěny (podotýkám, že vnitřní, mezi dvěma pokoji). stěna se totiž třásla tak, že narážela do stolu a to při psaní fakt ruší...

8.4.2007 11:25 - - intermezzo -

scházím dolů z kopce; slunce se opírá do tisíců okenních tabulek a bělostných fasád.
tam dole září zlaté město.

25.3.2007 7:44 - nudíte se? kupte si... ledního medvídka :-)

ten zákon ve staroislandském zákoníku šedá husa, který se týkal odpovědnosti za škody způsobené domácím ledním medvědem, asi není tak úplně mimo. takového mazlíčka bych chtěla domů taky... tedy aspoň do té doby, než (po)vyroste...

25.3.2007 5:04 - na západ!

kulusukv zimě se islanďani vypravují zpravidla někam na jih - a popravdě řečeno, po x měsících tyhle sklony začíná člověk chápat. ne, že by byl island v zimě méně krásný, ne že by tu byla až taková zima, ale člověku se prostě začnou prosluněné krajiny, piniové háje a bělostné domky zdát tak nějak... atraktivnější než kdykoliv předtím. protože ale nejsme béčka, nevyrazili jsme koncem února na kanáry, ale do grónska. >> pokračování

16.3.2007 2:49 - poznatky z výpravy do západních držav

- psi nejsou koně. když je nastartujete, poběží - a pokud si nestihnete čapnout na sáňky, poběžíte za nimi. běží zatraceně rychle.
- časový posun není mínus jedna hodina, ale tři. a to i v případě, že vám v letadle tvrdí pravý opak.
- pokud se vám zdá, že je venku mínus třicet, může to být docela dobře pravda. ne, baterky ve foťáku tyhle teploty nemají rády.
- čtyři až pět vrstev oblečení způsobí, že se vám bude zatraceně blbě šplhat po skalách, ale na saních budete mrznout tak jako tak. je ale jistá šance, že až z těch saní vstanete, neupadnou vám končetiny.
- pušku koupíte v sámošce kdykoliv, čerstvé mléko nikdy.

16.3.2007 2:45 - bluesnutí

je to sice asi měsíc stará novinka, za blognutí ale stojí: zpěvačkou roku se letos stala slečna, která si říká lay low; kdo čeká éterické zvukové plochy a la sigur rós, bude překvapen přinejmenším stejně, jako jejím typicky islandsky znějícím pseudonymem.

29.1.2007 6:46 - trailer

mám trochu černé svědomí a hodně času; probírám se obrázkovými adresáři s každou fotkou se vracejí zpola zapomenuté situace, vůně i pocity; vynořují se poznámky k dosud nenapsanému a sága se pomalu začíná rýsovat. udatní hrdinové v ní bojují s temnotou, živly i sebou samými; věrní přátelé jsou jim vždy po boku, jak v boji, tak při hrách i zábavě. jejich koně cválají divukrásnou krajinou a jejich skutky opěvují v umných verších skaldi. doufejme, že nastal příliv a moře paměti útržky ságy vyplaví i sem na blog...

26.11.2006 4:36 - krátké dny a dlouhé noci

že budou zimní noci na islandu zatraceně dlouhé se vcelku dalo čekat; přesto není člověk tak úplně zvyklý na to, že mu na cestu do školy svítí měsíc. důsledky se začínají projevovat; většina lidí na koleji už pochopila, proč se dá rybí tuk v nejrůznějších podobách koupit v každé sámošce. v mém případě organismus přeladil na medvědí biorytmus, takže v devět ráno (hluboká tma, slunce vychází v půl jedenácté) se ne a ne probudit (lhostejno jestli jsem v posteli nebo ve škole) a ve čtyři odpoledne (ano, slunce už zapadlo) začínám zívat. brum brum!

5.10.2006 17:05 - kurýr nepíše, kurýr se fláká...

...protože minulý týden toho z reykjavíku až tak moc neviděl. což bude asi tím, že v reykjavíku vůbec nebyl. místo usilovné mravenčí práce v místních škamnách si dopřával lahodnou duševní potravu ve vybraném pražském podniku v celetné. bylo to krásné a ne, nebylo toho dost :-)

16.9.2006 14:36 - není koruna jako koruna

není koruna jako koruna takhle to vypadá, když si člověk začne dělat pořádek v peněžence, která se začíná nebezpečně podobat měšci...
(zleva doprava: ISK, CZK, NOK. zástupci DKK na obrázku chybí, protože byli z peněženky vytříděni už v norsku - taky mají dírku uprostřed a tak se strašně pletou...)

14.9.2006 1:39 - u oceánu doleva

kde je tady vlastně ta sámoška?
to je jednoduchý - furt rovně a až uvidíš oceán, zahneš doleva.
no není to nádhera?

6.9.2006 19:51 - valkýra u rybníka

vítání prvňáčkůmíříme se slečnou archeoložkou na (mimochodem výtečný) archeologický seminář; zrovna kráčíme kolem rybníka, když mi o uši zavadí cosi známého... není to valkýra? >> pokračování

2.9.2006 0:43 - skandinávie z trochu jiné perspektivy

plavba lodí má leccos do sebe. zvlášť když člověk není plaven, ale sám si tahá lana, přehazuje plachty nebo aspoň vesluje.
ale nádherná je i plavba vzdušným korábem, zejména sedí-li člověk u okýnka... >> pokračování

1.9.2006 21:07 - cestování letadlem je vůbec zvláštní věc...

krajina z letadla to si tak člověk sedí v noci doma, rozhlíží se po zvlněné krajině triček, flísek, knížek a podobných nezbytností, které za chvíli pozře kufr, a trochu nevěřícně si říká: tak zítra budu spát v reykjavíku.
zatím tomu nic nenasvědčuje; zvenčí se ozývá ječák pražského autobusu, hrabalovský monolog osamělého flamendra a plynulá čeština hrdinů amerického seriálu.
a island se v tu chvíli zdá strašně daleko. >> pokračování